Kawa to podstawa na Facebooku CKawa to podstawa na Twitterze Kawa to podstawa RSS

Pytania i odpowiedzi Masz pytanie? A może znasz odpowiedź? Podziel się.

Ekspresy do kawy na kapsułki – hit czy kit?

filiżanka kawy z ekspresu

Ekspresy kapsułkowe wzbudzają wiele kontrowersji. Jedni je uwielbiają, inni podchodzą do nich sceptycznie. Profesjonalni bariści traktują tego typu maszyny jako gorszą wersję tradycyjnych ekspresów ciśnieniowych. Za to zwykli użytkownicy i amatorzy codziennej kawy są zachwyceni ekspresami kapsułkowymi. Kto ma rację? Skąd tyle sprzecznych opinii na temat tych maszyn? Jakie są zalety kawy w kapsułkach? Kto nie powinien kupować tego typu ekspresu?

Zalety ekspresów na kapsułki

Ekspresy kapsułkowe stały się hitem wśród wielbicieli kawy nie bez powodu. Ich największą zaletą jest korzystna cena oraz prosta obsługa. Nie każdy kawosz ma czas, by uczyć się całego procesu parzenia dobrej kawy. W natłoku codziennych obowiązków skłaniamy się raczej ku szybkim i nieskomplikowanym rozwiązaniom. Ekspresy do kawy na kapsułki idealnie wpasowują się w te wymagania. Aby cieszyć się smakiem pysznej kawy, wystarczy tylko wybrać odpowiednią kapsułkę i nacisnąć guzik, a po chwili będziemy mogli cieszyć się smakiem aromatycznego napoju.

Innym plusem jest to, że tego typu ekspresy bardzo łatwo utrzymać w czystości. Praktycznie każdy model ma wbudowane systemy samoczyszczenia. W zależności od tego, na czym nam najbardziej zależy, rozejrzyjmy się za ekspresem, który czyści się automatycznie po każdym parzeniu kawy, ma wbudowaną funkcję odkamieniania lub też sam usuwa zużyte kapsułki. Ekspresy kapsułkowe są również energooszczędne. Wiele modeli ma wbudowany system „eco” lub wyłączają się automatycznie, w przypadku gdy przez dłuższy czas z nich nie korzystamy. Nie zapominajmy również o ciekawym designie maszyn kapsułkowych. Tego typu ekspresy bardzo często wyróżniają się nowoczesnym wyglądem, dzięki czemu stają się ozdobą naszej kuchni lub biura. Szukasz najlepszej kawy dla siebie? Zajrzyj na http://nespresso.com/pl/pl/coffee-expertise.

Kto nie będzie zadowolony z kawy w kapsułkach?

Tego typu ekspresy nie są jednak idealne. Największą wadą tych maszyn są same kapsułki. Wielu kawoszy nie może sobie wyobrazić sytuacji, że piją kawę zaparzoną z ziaren, które już zmielono. Faktem jest, że tylko kawa ziarnista zmielona tuż przed parzeniem ma najgłębszy smak i aromat. Jednak nie taki jest zamysł ekspresów kapsułkowych. Celem tych maszyn jest skrócenie czasu przygotowywania kawy do minimum, również procesu mielenia ziaren. Dla niektórych wielbicieli tego aromatycznego napoju może to być nie do zaakceptowania.

Kapsułki są również dość drogie, dlatego jedna filiżanka kawy z ekspresu kapsułkowego będzie droższa niż w przypadku innych maszyn. Wybierając tego typu ekspres, w pewnym sensie skazujemy się również na konkretną kawę. Wielu producentów narzuca nam jaki rodzaj kawy jest dedykowany danemu modelowi ekspresu. Możemy ewentualnie zaopatrzyć się w kapsułki wielokrotnego użytku, które można samodzielnie napełniać ulubioną kawą. Tylko że po co nam w takim razie ekspres kapsułkowy skoro nadal będziemy mieć z nim tyle samo roboty co z automatycznym? To mija się z celem i przeznaczeniem tych maszyn.

Takie ekspresy nie nadają się również dla profesjonalistów. Prawdziwy barista zawsze wybierze ekspres kolbowy, a w najgorszym razie automatyczny. Ekspresy kapsułkowe są skierowane dla kawowych laików, których nie obchodzi proces parzenia napoju. Mają za to ochotę szybko i łatwo napić się dobrej kawy z ekspresu oraz smakuje im kawa z kapsułek. Wtedy taki ekspres do kawy będzie dla nich idealnym rozwiązaniem!

Więcej na temat ekspresów ciśnieniowych wysokiej jakości można znaleźć na https://www.nespresso.com/pl/pl/machinelistblock.

Ekspres do kawy na kapsułki – najważniejsze parametry

Podczas wyboru ekspresu kapsułkowego powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Po pierwsze nasza maszyna powinna być bardzo prosta w obsłudze i intuicyjna. Zadaniem tego typu ekspresów jest ułatwianie życia i przyspieszanie procesu parzenia kawy. Zwróćmy też uwagę na systemy automatycznego czyszczenia ekspresu. Jeżeli ma być szybko i wygodnie kupmy model, który większość swoich elementów potrafi wyczyścić sam. Wybierzmy ciche urządzenie. Nie chcemy przecież każdego poranka zaczynać z głośno buczącym ekspresem, który postawi na nogi całą rodzinę. Podczas zakupów zwróćmy uwagę na obudowę ekspresu. Powinna być solidna i najlepiej wykonana z metalu. Dajmy sobie spokój z tanimi, plastikowymi modelami. Sprawdźmy również na moc urządzenia i czas nagrzewania. Im większa moc, tym szybciej będziemy mogli się cieszyć smakiem gotowej kawy.

Bardzo ważnym elementem ekspresu jest również dysza do spieniania mleka. To obowiązkowy element wyposażenia ekspresu dla wielbicieli mlecznych kaw. Jeżeli zdecydujemy się na uboższy model, będziemy skazani na korzystanie z kapsułek z dodatkiem mleka w proszku, a takie rozwiązanie mija się z celem. Sprawdźmy też, czy istnieją zamienniki kapsułek do wybranego przez nas modelu. Niektórzy producenci oferują nam ograniczony wybór kaw, więc lepiej wcześniej zorientować się, czy mamy w zanadrzu alternatywę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj

© | kawatopodstawa.pl