Kawa to podstawa na Facebooku CKawa to podstawa na Twitterze Kawa to podstawa RSS

Pytania i odpowiedzi Masz pytanie? A może znasz odpowiedź? Podziel się.

W świecie włoskiej kawy Drago Mocambo

Drago Mocambo

Napijmy się kawy – od tego stwierdzenia zaczyna się większość towarzyskich spotkań i rozmów. Idealny wstęp do tego, by przejść dalej. To dlatego dla jej wielbicieli, kawa to nie tylko pobudzający napój, który stawia na nogi. To o wiele więcej. Wspólne picie kawy to rytuał, który nadaje szczególny charakter momentom wzniosłym, jak i jest celebracją chwili, tego, co dzieje się tu i teraz. Kiedy chcemy napić się aromatycznej kawy zazwyczaj udajemy się do kawiarni. A gdyby stolik w kafeterii zamienić na ten w domowym zaciszu i napić się wyśmienitej włoskiej kawy? Taką przyjemność zapewni nam Drago Mocambo.

Jak we włoskim domu

Nie bez przyczyny szarlotka najlepiej smakuje u mamy. Wszystko, co jest przygotowywane w domu ma swój odświętny, szczególny charakter, ponieważ do przepisów dodawane jest serce. Jeśli robisz coś z miłością, zawsze smakuje lepiej. Właśnie tą zasadą kierował się Giuseppe Drago – założyciel palarni kawy Drago Mocambo. W 1985 roku w Kolonii rodzinna firma zajęła się produkcją kawy o prawdziwym, włoskim smaku. Niezwykły smak mieszanki szlachetnych ziaren zyskał wielu wielbicieli, którzy przy sycylijskim naparze z rodzinnej produkcji celebrowali wiele spotkań.

Drago Mocambo

Sekretem jest smak

Swój oryginalny smak kawa Drago Mocambo zawdzięcza rodzinnej produkcji i mieszance wyselekcjonowanych ziaren, które pozyskuje się z owoców kawowca z zaprzyjaźnionych plantacji w Ameryce Południowej, Afryce i Indiach. Dojrzałe jagody kawowca są zbierane ręcznie, dlatego ziarna są wysokiej jakości, co wpływa na walory smakowe naparu. Ziarna są pozyskiwane metodą „na mokro”, która polega na płukaniu ich i selekcji, dlatego do wyrobu mieszanki stosuje się dorodne okazy. Te są wypalane w tradycyjny sposób metodą „wolnego palenia”. Temperatura 210 stopni Celsjusza i długi proces palenia zapewniają głęboki smak i wyrazisty aromat.

Włoska kawa w kilku odsłonach

Kawę z sycylijskiej palarni znajdziemy w kilku wariantach smakowych, które są uzależnione od proporcji zastosowanych gatunków kawy – arabiki oraz robusty. Subtelna w smaku i wyważona jest Aroma. Swoją delikatność zawdzięcza zastosowaniu głównie ziaren arabiki i 10% robusty. Dzięki niskiej kwasowości kawa świetnie nadaje się do espresso i americano. Aroma posiada także certyfikat Fair Trade – jest pozyskiwana na zasadach sprawiedliwego handlu od lokalnych wytwórców, co pozwala wspierać rozwój małych wytwórni. Nuty wanilii i czekolady znajdziemy w mieszance Gran Bar, którą można uznać za kwintesencję smaku włoskiej kawy.

Drago Mocambo

Aromatyczna kawa wzbogaci smak espresso, jak i delikatnego latte. Drago Mocambo Suprema swój wyrazisty smak zawdzięcza wysokiemu stopniu palenia. Kawa o wyczuwalnych nutach słodyczy oraz czekolady znakomicie smakuje w połączeniu z mlekiem. Obfita crema i orzechowy kolor mieszanki Brasilia zachwycą nie tylko kawowych smakoszy. Kremową kawę, idealną do wykonania cappuccino i latte tworzą ziarna arabiki i robusty pochodzące z upraw w Gwatemali, Peru i Brazylii.

Drago Mocambo oferuje szeroki wybór smaków – od delikatnych po bardziej wyraziste o mocnym aromacie. Niezależnie od wyboru mieszanki, kawa Drago Mocambo zadowoli nawet najbardziej wybredne kubki smakowe i trafi w gusta smakoszy dzięki prawdziwemu, włoskiemu smakowi.

Więcej znajdziesz na stronie http://www.dmcaffe.pl/. Odwiedź również fanpejdż Drago Mocambo https://www.facebook.com/dragomocambopl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj

© | kawatopodstawa.pl