Kawa to podstawa na Facebooku CKawa to podstawa na Twitterze Kawa to podstawa RSS

Pytania i odpowiedzi Masz pytanie? A może znasz odpowiedź? Podziel się.

Czarna kawa. Testujemy Black Coffee

Czy może być coś bardziej rozkosznego niż aromat palonej kawy ziarnistej? My znamy tylko jedną odpowiedź na to pytanie. I oto właśnie ten aromat stał się naszą inspiracją do naszych poszukiwań nowych smaków. Postanowiliśmy rezultatami tychże poszukiwać dzielić się z Wami na naszym blogu. Bo czy jest możliwe zgłębianie tajników kawy bez ich wyszukiwania, smakowania i porównywania?

testujemy kawę Black Coffee

Nasz test rozpoczęliśmy od marki Black Coffee. Jest to kawa niszowa, ale intrygująca już na poziomie wizualnym. Estetyczne, charakterne, lśniące czarno-białe opakowanie sprawiło, że chętnie zajrzeliśmy do środka. Pokusiliśmy się na przetestowanie trzech rodzajów Black Coffee: Lae, Bardioda i Lamari. Chętnie podzielę się z Wami naszymi wrażeniami:

 Lae

Mieszanka, która bazuje na naturalnych ziarnach Arabiki z Papui-Nowej Gwinei. Kawa, w której ku naszemu zachwytowi znajdujemy nuty owocowe. Wyczuwalne są tu winogrona oraz wiśnia, chociaż przyznam, że identyfikacja tych owoców stanowiła dla nas nie lada zagwozdkę.

Smak jest nieco cierpki, pełny, aromat mocny, szczególnie wyczuwalny w wersji bez mleka. Lae znalazła wśród nas swoich największych fanów, choć budziła też kontrowersje. Ja cenię sobie delikatniejszy aromat kawy, więc zaeksperymentowałam i postanowiłam zrobić z Lae cappucino (Więcej: jak zrobić cappuccino ). Przyznam, że ten eksperyment był strzałem w dziesiątkę! Uzyskałam łagodny aromat i idealnie wyważony, głęboki smak. Lae, jak mało która kawa, stawia na nogi bez względu na porę dnia i nocy. Polecana jest do posiłków, ze względu na jej siłę pobudzania apetytu. Polecamy najbardziej wyrafinowanym miłośnikom intensywnych, odważnych mieszanek smakowych.

Lamari

Kawa uprawiana metodami tradycyjnymi przez rdzennych mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. Lamari zachwyciła nas subtelnością i lekkością aromatu, który sprawia, że możemy pić ją częściej i nieco więcej niż Lae. Lamari charakteryzuje niezwykle wykwintny smak. Kawa ta intryguje aromatem owoców, takich jak zielone jabłko, nektaryna, winogrono. Doskonale sprawdza się jako dodatek do lekkich przekąsek lub deserów. Z powodzeniem można pić ją bez dodatku cukru i mleka. Pozostawia przyjemny, świeży posmak. Uznaliśmy, że Lamari spośród trzech testowanych przez nas kaw, prezentuje najbardziej uniwersalny smak. Nie znalazła się wśród nas osoba, której gatunek ten nie odpowiada.

Barioda

Stuprocentowa, limitowana Arabika. (więcej na  Arabika) Podobnie jak Lamari uprawia się ją metodą naturalną, a zbiera ręcznie tylko w pełni dojrzałe owoce. Barioda to najstarsza odmiana kawy występująca na plantacji. Jej pierwsze drzewka pochodzą z 1960 roku, a ich liczebność jest ograniczona ze względu na konieczność poddania ich specyficznemu procesowi uprawy.

Barioda zawiera niewielką ilość kofeiny. Smak kawy możemy opisać jako pełny i intensywny. Podobnie, jak w przypadku Lae i Lumari wyczuć w niej można nuty owocowe, tym razem są to jednak cytrusy: limonki, klementynki i pomarańcze. Przyznam, że połączenie to odebrałam jako niezwykle oryginalne. Bariodę charakteryzuje wyrazisty smak, który przeziera przez charakterystyczny, przyjemny aromat. Barioda doskonale sprawdza się w połączeniu z deserami oraz  wszelakiej maści słodyczami.

Tego typu testy uważam za czystą przyjemność. Wierzę, że chociaż trochę przybliżyłam Wam charakter wszystkich tych trzech kaw. Mam jednak nadzieję, że nasze wrażenia skonfrontujecie z własnymi kawowymi doświadczeniami, gdyż naszym zdaniem wszystkie trzy kawy zasługują na uwagę najbardziej wybrednych smakoszy kawy.

Zapraszamy na stronę sklepu internetowego, który w swojej ofercie posiada Black Coffee – www.mixcoffee.pl.

Smacznego!:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj

© | kawatopodstawa.pl