Kawa to podstawa na Facebooku CKawa to podstawa na Twitterze Kawa to podstawa RSS

Pytania i odpowiedzi Masz pytanie? A może znasz odpowiedź? Podziel się.

Gatunki kawy arabskiej i brazylijskiej

Na świecie znanych jest około 500 rodzajów kawy. Ich odmian natomiast jest ponad 6000. Jednakże do produkcji kawy używa się praktycznie dwóch gatunków ziaren: Arabiki i Robusty. Arabika jest oczywiście najpopularniejsza. Gatunek Robusta został odkryty całkiem niedawno, bo w XIX wieku.

Gatunki kawy

fot. williamcho

Najpopularniejszy gatunek kawy

Arabika stała się, niejako, symbolem kawy najwyższej jakości. Jej udział w światowym rynku kawowym wynosi około 70%. Pochodzi z wyżyn Etiopii, a uprawiana jest w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Jest lekko kwaskowata, o czekoladowym posmaku. Ziarna arabiki są płaskie, a niekiedy i wklęsłe. Posiada bruzdę lekko wygiętą w kształt litery „S”. Zawartość kofeiny w tym gatunku kawy jest niższa niż w jej siostrzanym gatunku – Robuście, co przekłada się na łagodniejszy smak. Jej uprawa nie należy do łatwych. Paradoksalnie, jest jedną z najtrudniejszych. Może rosnąć tylko w klimacie tropikalnym, na wysokościach 900-2000 m.n.p.m. Jeśli te warunki nie są spełnione, plantację bardzo szybko dziesiątkuje choroba Hemileia Vastarix.

rodzaje kawy

fot. colros

Drugi gatunek: Robusta

Robusta wykazuje się znaczną odpornością na choroby, wahania temperatury czy szkodniki. Dlatego też można ją uprawiać na mniejszych wysokościach. Ziarna tego gatunku kawy są mniejsze niż Arabiki i cechuje je prosta bruzda. Zawiera więcej kofeiny, przez co jej smak jest bardziej wyrazisty i ostrzejszy. Gatunek ten jest powszechnie uważany za gorszy od Arabiki.

Oba gatunki często są łączone ze sobą w odpowiednich proporcjach. Mieszanki takie różnią się od siebie smakiem, zapachem, a dobór proporcji jest nie lada wyzwaniem dla baristów i smakoszy, którzy mogą eksperymentować do woli i wydobywać z tych gatunków to, co najlepsze.

gatunek kawy

fot. macguys

Inne gatunki i rodzaje kaw

Warto wspomnieć tu jeszcze o dwóch gatunkach kawy. Bardzo ceniona za swoje duże ziarna, prawie dwukrotnie większe od Arabiki, jest Liberica. Niestety jej uprawa jest utrudniona nierównomiernym dojrzewaniem, co praktycznie uniemożliwia produkcję masową. Ostatnim gatunkiem jest Arabusta, która stanowi skrzyżowanie krzewów Arabiki i Robusty.

Gatunki to jednak jeszcze nie wszystko. Kawa jest jak wino – na jej smak wpływa wilgotność, wysokość na której rośnie, nasłonecznienie i jeszcze wiele innych czynników. Zatem kawa z różnych części świata, a nawet z różnych plantacji, ma swój niepowtarzalny smak i aromat.

W Brazylii, która jest największym producentem kawy, produkuje się Arabikę w odmianach: Mogiana u Bahia, Bourbon, Typica, Lavato i wiele innych. Charakteryzują się one niską kwasowością.

Kawy kolumbijskie są, podobnie jak Kawy Kenijskie, zaliczane do światowych czołówek. Kenijskie kawy charakteryzuje nuta owocowa, zrównoważona przez kwaskowatość i moc. Kawy kolumbijskie, natomiast, cechują się orzechowym posmakiem i lekką kwasowością.

Na wyspie Św. Heleny kawę uprawia się wyłącznie ręcznie i ekologicznie. Ma ona lekko słodkawy posmak.

Wzgórza Sierra Madre są ojczyzną jednej z najlepszych rodzajów kaw. Tamtejsza Arabika ma pikantny smak.

Na Madagaskarze, natomiast, rośnie najlepszej jakości Robusta.

Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej na temat gatunków i rodzajów kaw, polecam książkę: „Kawa bez tajemnic” Andrzeja Fiedoruka, Instytut Wydawniczy Kreator, Białystok 2004

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj

© | kawatopodstawa.pl