Kawa to podstawa na Facebooku CKawa to podstawa na Twitterze Kawa to podstawa RSS

Pytania i odpowiedzi Masz pytanie? A może znasz odpowiedź? Podziel się.

Kto to jest barista?

Barista to osoba która zajmuje się profesjonalnym parzeniem kawy. Barista to osoba posiadająca szeroką wiedzę na temat kawy i jej przyrządzania. Kursy dla baristów obejmują takie zagadnienia jak: znajomość gatunków kawy, rozróżnianie rodzajów mleka, przygotowanie kaw artystycznych,dbanie o ekspres do kawy, obsługa klienta, mleka, milenie kawy

Barista

fot. swanksalot’s

Nazwa profesji pochodzi od dawnej włoskiej kolby w ekspresie ciśnieniowym

Włoscy bariści podzielili czynniki, które decydują o jakości espresso na 4 podstawowe czynniki. Podział ten nazwali zasadą 4M. Założenia tej metody są takie iż najmniejsze uchylenie w jakimkolwiek czynniku sprawia, że będziemy mieli w filiżance coś co nie wygląda i nie smakuje jak powinno.

A oto 4 złote zasady baristy:

  • La Macchina – ekspres do kawy
  • La Macinodosatore – młynek
  • La Miscela – kawa
  • La Mano – barista

 

barista spienia mleko

 fot. Yellow Sky Photography

Barista musi dbać o swoje narzędzia. Ekspres to podstawa. Czystość maszyny jest bardzo ważna. Barista powinien regularnie odkamieniać ekspres ciśnieniowy, a także dbać o to by resztki kawy nie pozostawały w grupach ekspresu bądź w portafiltrach. Tak samo dysza do spieniania mleka, powinna być każdorazowo wyczyszczona przed ponownym zanurzeniem w mleku.

Jeśli chodzi o młynek, barista powinien umieć dobrać stopień zmielenia ziaren by jego espresso było znakomite. Jakość młynka nie jest bez znaczenia. Dobry młynek znakomicie zmieli ziarno i pozwoli wydobyć z kawy to co najlepsze.

Kawa czyli mieszanka. Każda kawiarnia i/lub barista ma swoja mieszankę czyli tzw. Blendy. Barista musi posiadać wiedzę na temat gatunków kawy, sposobów ich mieszania a także jak przechowywać kawę. Każda mieszanka po otwarciu ma swój czas przydatności, po którym to nie nadaje się do parzenia z powodu pozbawienia jej aromatu. Kawa wietrzeje i traci swoje walory smakowe i zapachowe.

Jeśli chodzi o baristę:) Z mojego doświadczenia wiem, że człowiek ten powinien być w dobrym nastroju. Podobno nie da się przyrządzić doskonałego espresso gdy barista ma zły humor:) Barista także powinien być dobrze przeszkolony przez fachowców a także posiadać nie tylko wiedzę ale przede wszystkim doświadczenie

Spienianie mleka wg baristy

bariści

fot. Yellow Sky Photography

Barista powinien być przeszkolony w spienianiu mleka. Mleko powinno być schłodzone i im bardziej zimne tym dłużej barista może je spieniać, co przekłada się na jakość pianki.  Im dłużej spieniane tym pianka jest bardziej aksamitna. Mleko powinno być tłuste. Łatwiej się wtedy spienia. Bariście bardzo pomaga termometr, który może być zamontowany w metalowym kubeczku w którym przyrządza się mleko. Dzięki termometrowi, barista jest w stanie kontrolować jakość spieniania.

Dobrze spienione mleko nie może posiadać pęcherzyków powietrza aby się ich pozbyć barista uderza energicznie kubkiem o blat a następnie wprowadza mleko w ruch wirowy. Ta czynność nosi nazwę polerowania. Tak przygotowane mleko będzie wspaniałym dopełnieniem każdej kawy a także posłuży do tajemniczej sztuki malowania na kawie czyli Latte Art.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj

© | kawatopodstawa.pl