Kawa to podstawa na Facebooku CKawa to podstawa na Twitterze Kawa to podstawa RSS

Pytania i odpowiedzi Masz pytanie? A może znasz odpowiedź? Podziel się.

Kawa liofilizowana

Kawa liofilizowana jest jedną z odmian kawy rozpuszczalnej. Liofilizacja jest to specjalny proces technologiczny oparty na suszeniu żywności. Została wymyślona przez Japończyka Satori Kato zaraz na początku wieku XX w 1901 roku. W czasie 2 wojny światowej rząd amerykański użył po raz pierwszy na świecie tej technologi w żywności aby zmniejszyć wagę racji wojskowych. Również na rynku amerykańskim kawa liofilizowana odniosła sukces wchodząc w 1938 roku do masowej produkcji i była tam znana pod marką Nescafe.

Kawa liofilizowana

fot. Rubber Dragon

Jak powstaje kawa liofilizowana

Kawa liofilizowana powstaje z naparu, który jest wcześniej przygotowywany w specjalnych kadziach. Napar ten jest przygotowany poprzez przepuszczanie bardzo gorącej wody przez ziarna kawy. Następnie oczyszcza się go i zagęszcza. Tak właśnie otrzymuje się silnie skondensowaną ciecz, którą trzeba bardzo szybko odparować. Właśnie na tym etapie następuje liofilizacja czyli suszenie poprzez wymrożenie. Kawa powstała w ten sposób zawiera jedynie 3-5% wody i jest lepszej jakości niż pozostałe typy kaw rozpuszczalnych.

kawa rozpuszczalna

fot.  rore

Zdrowie a kawa liofilizowana

Kawa liofilizowana niewiele rożni się pod tym względem od innych rodzajów kaw. Posiada i wady i zalety. Plusem kawy liofilizowanej jest niewątpliwie to, że nie zagraża ona układowi krążenia. Podejrzewana jest o to kawa świeżo mielona oraz kawa po turecku. Przyczyną tego jest podnoszenie poziomu cholesterolu. Ponadto kawa ta zawiera mniej kofeiny, co wiąże się z mniejszym ryzykiem jej niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie. Oczywiście dochodzi do tego jeszcze jeden bonus: wszystkie rodzaje kaw mogą obniżać ryzyko wystąpienia cukrzycy typy drugiego. Nowe badanie, które zostało opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition, sugeruje, że regularne spożywanie kawy wcale nie wpływa na ryzyko zagrożenia chorobami serca ani wystąpienia nowotworów.

kawa liofilizowana

fot. qcom

Dlaczego kawa liofilizowana?

Popularność jaką zdobyła sobie kawa liofilizowana wiąże się bezpośrednio z wygodą jej przyrządzania jak i przechowywania. Można ją nosić w małych saszetkach jednorazowych, małych puszkach, w torebce jak i plecaku, a nawet w kieszeniach. Potem wystarczy tylko zalać wodą, dolać mleka, jak ktoś lubi i już gotowe.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj

© | kawatopodstawa.pl