Kawa to podstawa na Facebooku CKawa to podstawa na Twitterze Kawa to podstawa RSS

Pytania i odpowiedzi Masz pytanie? A może znasz odpowiedź? Podziel się.

Palarnie kawy – gwarancja najlepszego smaku i aromatu

Palenie kawy to jeden z najważniejszych etapów w procesie produkcji kawy, który zapewnia temu cudownemu napojowi odpowiedni aromat, smak i kolor. W przeciwieństwie do wina, kawie nie służy długie przechowywanie, dlatego tak ważne jest, by czas, jaki upływa od momentu palenia do podania kawy był jak najkrótszy. Zobaczcie, jak pracują i jakie sekrety kryją światowe palarnie kawy.

kawa niepalona

fot. liladobbs

Proces palenia kawy

Kawa, przybywająca z plantacji do miejsca, gdzie będzie podana, znacznie różni się od tradycyjnych brązowych ziaren, jakie wsypujemy do ekspresów. Jest jasnozielona i wygląda bardziej  jak orzeszki ziemne w polewie. By nadać jej odpowiednią formę i aromat, należy przeprowadzić proces palenia, który jest ostatnim etapem produkcji kawy ziarnistej. Jednak dlaczego palenia nie przeprowadza się na miejscu, w lokalnych palarniach kawy, tylko dopiero w kraju, gdzie kawa ma być podana? Odpowiedź jest dość oczywista – chodzi o czas. Najlepszy smak naparu kawowego uzyskuje się ze świeżo palonych i zmielonych ziaren, z tego też powodu kawa ziarnista, świeżo palona, którą mieli się tuż przed podaniem jest dużo droższa, ale napar z niej przygotowany jest zdecydowanie bardziej smaczny i aromatyczny.

Palenie kawy odbywa się w palarniach, w specjalnych piecach w temperaturze 240-270°C   przez czas od 3 do 30 minut.  Długość procesu palenia będzie miała wpływ na kolor ziaren oraz na smak przygotowanego z nich napoju. Bledsze ziarna dają kawę bardziej delikatną i lekko kwaskowatą, trochę podobną w smaku do mocnej, zielonej herbaty.

Palarnia kawyfot. B*2

Z ciemnych ziaren przyrządzimy kawę o głębszym aromacie i kolorze, z wyczuwalnym słodko-gorzkim posmakiem karmelu. Temperatura prażenia zależy zwykle od odmiany ziaren i tego, jaką kawę chcemy z nich przygotować, ziarna na espresso trzeba prażyć dłużej, niż te przeznaczone na kawy łączone z mlekiem. Po procesie palenia ziarna są chłodzone przez strumienie zimnego powietrza a następnie pakowane i jak najszybciej transportowane do odbiorców.

Palarnie kawy w Polsce

W Polsce palarnie kawy stały się dość popularnym biznesem opartym na współpracy z restauracjami, hotelami, kawiarniami i innymi punktami oferującymi kawę dobrej jakości. W rozmaitych miastach naszego kraju działa obecnie ok. 40 przemysłowych palarni kawy (m.in. w Krakowie, Iwoniczu Zdrój, Warszawie, Łodzi, Pile, czy Żorach). Często prowadzą również szkolenia dla baristów i małe sklepy z towarem dla klientów indywidualnych.

Od lat, w miarę upowszechniania się kawy w Polsce powstają również maleńkie, niszowe palarnie kawy, wykorzystujące tradycyjne metody i narzędzia do palenia kawy – takim miejscem jest np. palarnia kawy i kawiarnia w centrum Jeleniej Góry, serwująca rozmaite gatunki wysokiej jakości kaw – aromatyczne, pyszne miejsce. Jedną z najstarszych (według niektórych po prostu przestarzałą) tradycyjnych palarni kawy w Polsce jest firma Korona ze Szczecina, specjalizująca się w kolumbijskiej Arabice. W tym zakładzie kawy panuje ciągle atmosfera rodem z PRLu, jednak wizyta w niej jest trochę jak podróż w przeszłość pełną wspomnień i nieopowiedzianych historii.

Zrób to sam

Oczywiście proces palenia kawy można przeprowadzać również w domowym zaciszu. Jest to opcja dla największych smakoszy kawy, ponieważ wymaga zakupu specjalnej, mniejszej palarki, której ceny wahają się od 1000 zł nawet do 3000zł. Oczywiście można do tego celu wykorzystać również zwykły piekarnik i rozsypane na blasze ziarna prażyć w najwyższej, dostępnej temperaturze. Sygnałem, ułatwiającym kontrolę nad procesem jest specyficzny dźwięk wydawany przez paloną kawę, po osiągnięciu pewnej temperatury ziarna zaczynają pękać wydając przy ty charakterystyczny dźwięk. Od tego momentu należy potrzymać kawę jeszcze przez chwile w piekarniku a następnie wyjąc i schłodzić, na przykład podrzucając ją w lnianym woreczku.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj

© | kawatopodstawa.pl