Kawa to podstawa na Facebooku CKawa to podstawa na Twitterze Kawa to podstawa RSS

Pytania i odpowiedzi Masz pytanie? A może znasz odpowiedź? Podziel się.

Mała czarna afrykańska

Czasy zwykłej „zalewajki” w szklance z koszyczkiem powoli odchodzą w zapomnienie. Pijemy coraz więcej kawy,zwracając jednocześnie uwagę na jej jakość i pochodzenie – rozpuszczalne napoje kawopodobne chowamy do szafy a na naszych stołach coraz częściej gościmy świeżo mielone kawy z różnych regionów świata. Dzisiaj przyjrzymy się królowym wśród kaw – afrykańskim arabikom.

Kawa afrykańska

fot. puuikibeach

Kawy afrykańskie – którą wybrać?

KENIA AA

To prawdziwa dama w koronie. Symbol AA potwierdza jej doskonałą jakość – a w alfabecie kawosza oznacza on ponadprzeciętną wielkość ziaren. Z reguły, im większe ziarna, tym bogatszy i szlachetniejszy bukiet napoju.

Kenia AA jest obdarzona wykwintnym smakiem i wyraźnym winnym aromatem z czekoladową nutą w tle. Pozostawia przyjemny i utrzymujący się przez dłuższą chwilę posmak. Wyczuwalna kwaskowość delikatnie pobudza kubki smakowe – nie jest to jednak kawa kwaśna!

ETIOPIA DJIMAH

Etiopia Djimah to kawa z charakterem. W ojczyźnie kawowca roślina owocuje naturalnie bez konieczności ingerencji człowieka, dlatego uprawy są ekologiczne i praktycznie dziewicze. Pomimo małego i nieładnego ziarna jest niezwykła w smaku, ma bardzo aromatyczny, winny zapach z wyczuwalną nutą gorzkiej czekolady. Zdecydowanie warta grzechu.

ETIOPIA SIDAMO

Etiopię uznaję się za ojczyznę kawy, dlatego znaczna większość osób, które raz spróbowały kawy z tamtego regionu pozostaje im wierna do końca. Etiopia Sidamo posiada w związku z tym bardzo mocny i głęboki smak, w którym odnaleźć można nuty winne i kwiatowe. Jest przy tym subtelna i delikatna, oferując pijącemu wyśmienity i pobudzający akord.

ETIOPIA YIRGACHEFFE

Etiopia Yirgacheffe to naturalna afrykańska blondynka – jest bowiem równie rzadka i trudno dostępna. Przez koneserów uważana jest za najlepszą etiopską kawę. Ma pełny złożony smak, o wyjątkowym kwiatowym bukiecie, a jej zapach porównywany jest z zapachem łąki.

ETOPIA MOCCA LEKEMPTI

Etiopia Mocca Lekempti jest łagodną władczynią. Bardzo niska kwaskowatość i delikatnie wyczuwalny aromat winny równoważy wyraźny smak czekolady i głęboko ukryte jagodowe tony.Po wypaleniu posiada specyficzny ostry zapach.

BURUNDI FULLY WASHED

Burundi Fully Washed charakteryzuje pełny, lekko ostry aromat. Ziarna tej kawy mają dość wysoką kwaskowatość i są preparowane metodą mokrą ze znakomitym rezultatem końcowym. Solidne espresso z Burundi Fully Washed nie pozostawiają niedosytu.

UGANDA BUGISHU

Uganda Bugishu to ognista kawa uprawiana na stokach wulkanu Elgon. Jest delikatna, ale nie pozbawiona mocy. Jednocześnie to bardzo aromatyczna kawa z wyczuwalną nutą owocową.

JEMEN MATARI

Jemen Matari to afrykańska królowa z francuskimi korzeniami – przez koneserów jest bowiem nazywana Bordeaux wśród kaw. Jest rzadko spotykanym gatunkiem ma delikatny, lekko maślany smak,ostry aromat i zmieniający się bukiet w którym czasami można odnaleźć czekoladowe nuty.

Dobra jak wino, szlachetna jak kawa

Dobra kawa przypomina trochę wino – liczy się jej bukiet, smak i aromat uzyskiwany przez odpowiednią uprawę kawowca. W odróżnieniu od wina, trudno sobie wyobrazić dzień bez filiżanki małej czarnej. Kawy afrykańskie charakteryzuje wysoka jakość i walory smakowe, dlatego polecamy je każdemu. Od indywidualnych preferencji natomiast zależy, czy skosztujemy mocnego espresso, subtelnego lungo, delikatnej latte, czy zaskakującej Demitasse Dakar, przyrządzanej po afrykańsku.

Podzielcie się Waszymi doświadczeniami z kawami z Czarnego Lądu – czekamy na opinie. W końcu kawa to podstawa – dobrze rozpoczętego dnia.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj

© | kawatopodstawa.pl