Kawa to podstawa na Facebooku CKawa to podstawa na Twitterze Kawa to podstawa RSS

Pytania i odpowiedzi Masz pytanie? A może znasz odpowiedź? Podziel się.

Arabica Jamaica Blue Mountain – królowa kaw?

Blue Mountain to nie tylko zwykła kawa, jakiej napijemy się u znajomych, czy w przeciętnej kawiarni. Blue Mountain to niezwykła, perfekcyjnie skomponowana mieszanka najwyższej jakości kawy Arabica. Jest ona dobrem luksusowym, swoistym mercedesem wśród kaw. Za 100 gram Blue Mountain zapłacimy nawet 200 zł. Cóż, każdy luksus ma swoją cenę. A wierni miłośnicy tej odmiany twierdzą, że jej owocowy, świeży posmak i niepowtarzalny aromat są warte każdych pieniędzy. Czy na pewno? Dowiedzmy się lepiej, czym szczególnym wyróżnia się Jamaica Blue Mountain spośród innych gatunków kaw.

blue mountain peak - kawatopodstawa.plFot. houston.culturemap.com

Kraj pochodzenia

Blue Mountain uprawia się w jednym szczególnym miejscu na świecie, na obszarze niespełna 7 tys. hektarów, na wyżynach pasma górskiego położonego w zachodniej części Jamajki o nazwie Blue Mountain, czyli Góry Błękitne. Od miejsca swojego pochodzenia Jamaica Blue Mountain bierze naturalnie swoją magiczną nazwę.

Uprawa

Fakt, że żadne inne miejsce na ziemi nie spełnia warunków do hodowania tego gatunku, czyni go unikatem i obiektem pożądania miłośników kawy na całym świecie.

Jamaica Blue Mountain pochodzi bowiem z kawowców uprawianych najwyżej, w wilgotnym, mglistym i chłodnym mikroklimacie Gór Błękitnych (najwyższy szczyt pasma to Blue Mountain Peak o wysokości 2256 m n.p.m.), znanych z niezwykle żyznych ziem, czystego powietrza i dużej ilości opadów w ciągu roku. Tutejsza kawa uprawiana jest na tarasach tworzonych na zboczach górskich. Jamajscy plantatorzy stosują typ uprawy mieszanej, więc Blue Mountain dojrzewa tu razem z bananami i awokado.

uprawa kawy Jamaica Blue Mountain - kawatopodstawa.plFot. whatsonxiamen.com

Najlepsza i najwyżej ceniona kawa jamajska pochodzi z małych górskich gospodarstw (Wallenford Estate, Silver Hill Estate, Atlanta Estate J. Martineza), słynących z objętych tajemnicą, autorskich metod, kultywowanych przez plantatorów z pokolenia na pokolenie od ponad 200 lat.

Dystrybucja

W przeciwieństwie do wszystkich innych gatunków i odmian kawy, kawę Blue Mountain transportuje się w drewnianych beczkach o wadze: 70 kg, 30kg, 15kg. Wszystkie beczki opatruje się znakami markowymi fabryki, która kawę komponowała. Każda beczka czystej kawy jamajskiej przeznaczona na eksport otrzymuje też certyfikat Jamajskiej Rady Przemysłu Kawowego oraz pieczęć potwierdzającą autentyczność zawartości.

kawa blue mountain w beczkach - kawatopodstawa.plFot. edans

Wyjątkowość Jamaica Blue Mountain

Pomimo wysokiej ceny, popyt na Jamaica Blue Mountain od lat jest wysoki i nie słabnie. Głównie za sprawą jej smaku, ale również otaczającego ją nimbu ekskluzywności. Podaż kawy produkowanej przez maleńkie rodzinne plantacje jest znacznie niższa niż zapotrzebowanie, przez co jej wartość rynkowa jest bardzo wysoka. Poza tym, aby Jamaica Blue Mountain smakowała idealnie, do zaparzenia jednej filiżanki trzeba jej zużyć średnio o 10-15% więcej niż kawy innych gatunków.

Cóż, historia pochodzenia tej niezwykłej odmiany arabiki czyni ją prawdziwą gwiazdą wśród kaw. Nic więc dziwnego, że już sama świadomość, że oto w naszej filiżance spoczywa prawdziwa Blue Mountain, rosnąca ponad tysiąc metrów nad ziemią, zrodzona w krystalicznie czystym klimacie, powoduje nasz zawchwyt. Ponieważ miałam okazję próbować tej szczególnej kawy, przyznaję – wysublimowane wrażenia smakowe są niepowtarzalne. Jak wielka jest w tym zasługa samej kawy, a na ile wywołuje je nasza wyobraźnia – trudno ocenić. Nie można jednak zaprzeczyć, że Blue Mountain odznacza się bardzo wysoką jakością, którą zapewnia jej klimat i unikatowe metody plantatorskie. Zbyt droga czy nie, każdy amator kawy powinien jej choć spróbować, by wyrobić sobie własne zdanie.

Kawę Arabica Jamaica Blue Mountain można zaparzać na wszelkie sposoby: po turecku, w ekspresie ciśnieniowym i przelewowym, w kawiarce etc.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jedna odpowiedź do wpisu: Arabica Jamaica Blue Mountain – królowa kaw?

  1. Kit pisze:

    Zrobiłem z przyjaciółmi ślepy test. W szranki stanęła Illy i Jamaica Blue Mountain (obie mielone, kupione w Almie). Na osiem osób pięć uznało za lepszą illy a pozostałe trzy uznały, że to ta sama kawa …

Skomentuj

© | kawatopodstawa.pl