Fot. flequi
Wkrótce będziesz mamą i teraz zastanawiasz się, które z dawnych nawyków żywieniowych i małych słabości trzeba wyeliminować z diety? Niestety kawę na czas ciąży najlepiej wykreśl ze swojego menu. Kawa pobudza i poprawia nastrój, to prawda. Ale jak każda używka może nie tylko uzależnić, ale i szkodzić zdrowiu, szczególnie dziecka…
Odpowiedź na pytanie, czy kawa, choćby w małych ilościach, jest nieszkodliwa dla naszego dziecka podczas ciąży, jest jedna – nie. Będąc w ciąży najlepiej zrezygnować z picia kawy w ogóle. Dlaczego?
Dlaczego w czasie ciąży najlepiej unikać kawy?
Po wypiciu filiżanki kawy kofeina działa w organizmie człowieka średnio przez 4 godziny, pobudzając go. W przypadku pań w ciąży proces ten jest nie tylko dłuższy, ale i silniejszy. Poza tym w ciągu tych kilku godzin kawa wpływa także organizm dziecka.
Jak dobrze wiesz, wątroba Twojego dziecka nie jest jeszcze dobrze wykształcona ani wyspecjalizowana w trawieniu pewnych związków. Zawarte w kawie substancje działają na delikatny organizm dziecka toksycznie.
Wpływ kawy na zdrowie człowieka jest dwojaki – z jednej strony hamuje ona rozwój wolnych rodników, z drugiej pozbawia organizm wody i minerałów. Pamiętaj jednak, że wszystko co aplikujesz sobie, wpływa również na Twój płód. Bobasowi w Twoim brzuchu nie jest wcale potrzebne zbawienne działanie przeciwutleniaczy, za to z pewnością odczuje on negatywne skutki picia kawy przez swoją mamę.
Kawa jest moczopędna, a przy tym wypłukuje z organizmu tak cenne dla Ciebie i dziecka pierwiastki jak wapń i magnez, spowalnia również przyswajanie żelaza. Co więcej u kobiet w ciąży kawa może też wywoływać zgagę i utrudniać zasypianie.
Fot. greensuitcase
Wyniki niektórych badań amerykańskich uczonych sugerują nawet, że picie kawy w ciąży może wywołać poronienie. Wnioski te opierają się co prawda na badaniach niewielkich grup pacjentek i są raczej przypuszczeniami, a nie poważnymi diagnozami. Niemniej faktem jest, że kawa naszemu dziecku nie służy, więc „karmienie go” nią mija się z celem.
Czym zastąpić kawę podczas ciąży?
Fot. Unhindered by Talent
Jest wiele świetnych zamienników naturalnej kawy, które możesz wypróbować podczas ciąży, na przykład:
- kawa zbożowa – smakiem nie odbiega znacząco od oryginału, a przy tym nie zawiera szkodliwej kofeiny i jest pełna witamin i cennych mikroelementów, możesz ją przyrządzać na wiele różnych sposobów, testując nowe dodatki smakowe
- czysta herbata – w herbaciarniach i marketach półki wprost uginają się od oryginalnych smaków i mieszanek herbat – może na czas ciąży zostaniesz amatorką herbaty? Na pewno znajdziesz coś dla siebie, a i dzidziuś będzie zadowolony – herbata w umiarkowanych ilościach działa oczyszczająco i relaksująco, a przy tym delikatnie pobudza;
- chai latte – inaczej bawarka, czyli herbata z mlekiem – znajdź swój ulubiony gatunek herbaty – czarnej, zielonej, białej, owocowej – i próbuj komponować go z mlekiem i różnymi przyprawami: kardamonem, cynamonem, wanilią, imbirem, kakaem, sokiem jabłkowym i co Ci tylko fantazja podsunie…
- kawa bezkofeinowa – na rynku dostępne są bezkofeinowe wersje kaw naturalnych, trzeba jednak pamiętać, że one również zwiększają ilość wydalanej przez organizm wody, a zatem i cennych minerałów.
Co, jeśli nie potrafię sobie odmówić kawy?
Według lekarzy maksymalna dopuszczalna dzienna dawka kofeiny w ciąży to 200 mg, czyli odpowiednik dwóch filiżanek słabej kawy (koniecznie niskodrażniącej). Jednak słaba kawa, w Twoim słowniku kawowej amatorki, to przecież nic więcej jak zwykła „lura”. Zastanów się więc, czy warto narażać zdrowie i samopoczucie dziecka na negatywne doznania dla wątpliwej jakości kawy, bez esencji, aromatu i mocy?
Zobacz również:

Racja, sama od początku ciąży pije tylko biała herbate z konfiturą i owocami, np. śliwka lub granat- pyszne, polecam. I to nieprawda, ze nie można żyć bez kawy 🙂
Herbata zawiera teinę która działa pobudzająco ( także na płód). Co więcej badania( także przeprowadzone na niewielkich grupach kobiet ciąży) sugerują że np. zielona herbata jest szkodliwa dlatego nie należy jej pić nie tylko w ciąży ale także na 6 miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Dlatego porady po przerzuceniu się na herbatę należy traktować sceptycznie.
dziwne, bo jakos na calym swiecie kobiety pija kawe w ciazy.
Na całym świecie? 🙂 No chyba jednak nie na całym. Poza tym w małych ilościach jest do dozwolone, ale nie sądzę, żeby kobieta w ciąży była choćby w stanie wypijać duże ilości kawy